01

05.2024

13:08

TALLINNA DERBI 100 DOKUMENTAAL: 1. OSA | Rauno Alliku: Tallinna derbi on Eesti El Clásico

"See on koht, kus sa saad näidata, et sa oled Eestis kõige parem," kirjeldab Tallinna FCI Levadia kapten Rasmus Peetson Levadia – Flora rivaliteeti. "Eesti mõistes on see El Clásico. Sellest suuremat mängu enam pole," lisas Tallinna FC Flora ründaja Rauno Alliku.

Tallinna derbi on aastate jooksul näinud tuliseid kohtumisi. 3–osalise minidokumentaali esimene episood keskendub viimase kümnendi omavahelistele kohtumistele. "Tabeliseis pole üldse tähtis," tõdes Alliku pühapäevase kõrgliiga 100. Tallinna derbi eel. Vaatamata sellele, et Levadia on tabeliliider ja Flora liigatebeli neljas meeskond, siis kahe Tallinna tippklubi mängud on alati põhimõtteline vastasseis. Mis on kõige kohutavam, mis saab juhtuda mängus Levadiaga? "Kui me kaotame," vastas Alliku.

28. juuni, 2023

18. vooru kohtumise eel oli Flora liigatabeli esimene, olles kogunud 42 punkti. Teisel kohal olnud Levadia jäi linnarivaalist maha vaid kahe punktiga. 3510 pealtvaataja ees toimunud kohtumises rullus lahti järjekordne tuline vaatemäng. Kuigi mäng ei pakkunud vutisõpradele väravaid, oli seal olemas kõik muu, mis derbile kohane: kirg, tõuklemised, punased kaardid. "Mängijad ei vaja lisamotivatsiooni. Kui ma nendele mängudele lähen, ma olen valmis. Ma olen tuline seest, emotsionaalselt üles köetud," kirjeldas Peetson, mida tähendab Tallinna derbi tema jaoks. Eelmisel suvel A. Le Coq Arenal peetud kohtumise lõpetasid mõlemad meeskonnad kümne mehega, sest väljakult eemaldati nii Peetson kui Flora kaitsja Märten Kuusk. Publikurekordi püstitanud, kuid 0:0 viigiga lõppenud kohtumine tähistas hooaja esimese poole lõppu, millele järgnes põnev tiitliheitlus kuni viimase vooru kohtumiste lõpuminutiteni.

20. august, 2012

Vabariigi taasiseseisvumispäeval mängitud Tallinna derbi meelitas Kadrioru staadionile 2150–pealise publiku. Vastasseis läks Tallinna derbi ajalooraamatutesse kirja kui enim väravaid ühes mängus näinud kohtumine. 5:4 Levadia võiduga lõppenud kohtumine nägi kolme penaltit, mis kõik määrati võidumeeskonna kasuks. 11 meetri karistuslöökidest tegi Igor Morozov kübaratriki, neist viimane osutus dramaatilisel moel ka võiduväravaks. Karol Metsa viienda lisaminuti viga tähendas kaitsjale punast kaarti ning penaltit, mille realiseerimisega võitis Morozov Levadiale Tallinna derbi. Kuigi Flora oli veel 66. minutil 1:4 kaotusseisus ning suutis Zakaria Beglarishvili ning Gert Kamsi tabamustest viigini jõuda, siis lõpuks pidid rohevalged Kadriorust ikkagi lahkuma punktideta

31. oktoober, 2015

Hooaja eelviimase vooru eel oli Flora kindlustanud klubi ajaloo 10. meistritiitli. Sellest tulenevalt oli eeldada, et seekordsest kohtumisest ei kujune kuigivõrd pingelist vastasseisu. Reaalsuses läks mängu käik aga vastupidiselt. "Meid köeti korralikult üles. Läksime mängima suhtumisega, et meie pidime tegelikult olema meistrid," meenutas Peetson. Sergei Pareiko karjääri viimane mäng lõppes punase kaardiga, mille Kristo Tohver määras väravavahile vägivaldse käiitumise eest nurgalöögi olukorras. Sellele järgnenud penalti realiseeris Markus Jürgenson, viies värsked meistrid kohtumist juhtima. Poolajapausil väljendas väljakult eemaldatud vihane Pareiko emotsionaalselt oma rahulolematust kohtunike töö suhtes. Kuigi vähemuses mänginud Levadial oli ka teisel poolajal paar šanssi, siis kohtumine lõppes Flora 2:0 võiduga. Rohevalgete teise tabamuse sai enda nimele Brent Lepistu, kes nüüd esindab Levadia värve.

5. detsember, 2021

Lumisel ja seitsme miinuskraadiga Sportland Arenal mängitud hooaja viimane kohtumine selgitas 2021. aasta Eesti meistri. Levadiale piisas meistritiitliks viigist, Flora pidi igal juhul mängu võitma. Levadia asus kohtumist Robert Kirsi väravast juhtima, kuid esimese poolaja lisaminutitel viigistas Henrik Ojamaa tiitlimängu. Kirsi teise poolaja alguse tabamus viis Levadia tiitlist käeulatuseni, kuid seejärel tabas neid tagasilöök. Peetson sai 71. minutil teise kollase kaardi ning pidi väljakult lahkuma. Lisaks temale sai punase kaardi suupruukimise eest Levadia peatreener Marko Savic. "Aia tagant oli päris keeruline seda mängu vaadata, põhimõtteliselt närid küüsi," rääkis Peetson. Kuigi Ken Kalaste viigistas kolmandal üleminutil veel mänguseisu, siis lõpuks sellest ei piisanud, et teenida Florale klubi ajaloo 14. meistritiitel. Levadia krooniti seitsmeaastase vaheaja järel kümnendat korda Eesti meistriks.

Klubi on kodu

Nii Peetson kui Alliku ei varja, et pikalt ühe meeskonna eest mängides on sellest saanud teine kodu. "Need on minu inimesed, kes siin klubis on. See on minu pere," avaldas Peetson. "Ma olen endale selgeks teinud, et kui ma kusagil mängin, siis see on kas Flora või Pärnu," ütles Alliku. Mõlemad mehed olid kindlad, et neid ei näe rivaali ridades mängimas. "Levadia võib pakkuda, aga sinna ma ei lähe kindlasti. Enne ma lõpetan ära," avaldas Alliku.