03

08.2009

15:37

Noore Pelé esiletõus ja Brasiilia esimene MM-tiitel

Eesti Jalgpalli Liit tutvustab sajandi mänguks Eestisse tuleva Brasiilia koondise kuulsusrikast ajalugu.

Esimesena on vaatluse all Brasiilia esimene maailmameistritiitel, mis võideti 1958. aastal Rootsis.

Kui enne turniiri ütles toonane peatreener Vicente Feola, et meeskonnas pole kuulsusi ega varumängijaid, on vaid koondise liikmed, siis nimed Pelé, Zito, Bellini, Didi, Vava, Garrincha ja Mario Zagalo vaatavad meile nüüd vastu peaaegu igast jalgpallientsüklopeediast.

Pelé särav MM-debüüt toob Brasiiliale esimese tiitli

Kuigi nii 1930. aastal Uruguais ja neli aastat hiljem Itaalias peetud maailmameistrivõistlustel brasiillased pehmelt öeldes ebaõnnestusid, siis 1938. aastal anti kogu jalgpallimaailmale Prantsusmaal korralik tormihoiatus, kui nende võidukas teekond katkes alles poolfinaalis 1:2 kaotusega hilisema tiitlivõitja Itaalia vastu. Tiitlit ei suudetud koju jätta ka 1950. aastal, kui pea 200 000 pealtvaataja ees Estadio Maracanal kaotati finaal Uruguaile 1:2.

Kohvimaa poegade esimest tiitlivõitu tuli oodata veel kaheksa aastat, kui Rootsis toimunud finaalturniirile kvalifitseeruti tänu Venetsueela koondise loobumisele hulka lihtsamalt kui teised Lõuna-Ameerika meeskonnad.

Tollal vägesid juhtinud Vicente Feola esitas Rootsi sõitnud koondisele väga karmid ja konkreetsed reeglid – mängijatel oli nimekiri neljakümnest (!) tegevusest, mis olid keelatud. Näiteks ei lubanud ta kanda mütsi või kasutada vihmavarje. Lisaks olid brasiillased ainsad, kes võtsid turniirile kaasa oma psühholoogi ja hambaarsti.

Loosiga brasiillastel ei vedanud, kuna koos Austria, Inglismaa ja Nõukogude Liiduga moodustati selgelt kõige tugevam alagrupp. Sellest hoolimata pandi austerlased esimeses kohtumises kindla 3:0 võiduga paika ja hoolimata väravateta viigist Inglismaa vastu, tagasid lõuna-ameeriklastele edasipääsu veerandfinaali Vavà kaks väravat Nõukogude Liidu vastu, kellega koos alagrupist ka edasi jõuti. Viimases alagrupimängus pääses väljakule ka hilisema turniirivõitja kangelane Pelè, kes alustas mängu algkoosseisus.

Kuigi oma MM-debüütmängus turniiri noorim mängija väravani ei jõudnud, oli just Pelè see, kes brasiillased mängus Walesi vastu poolfinaali aitas, lüües 66. minutil matši ainsaks jäänud värava.

Poolfinaalist Prantsusmaa vastu kujunes aga tõeline Pelè etendus. Kuigi Vavà ja Didi viisid brasiillased vastavalt 1:0 ja 2:1 juhtima, kõmmutas Pelè 23 minutiga kolm väravat ja kindlustas koondisele 5:2 võidu turniiri suurfavoriitideks peetud Prantsusmaa üle.

Finaalmängus võõrustajate rootslaste vastu jäi Brasiilia küll kiirelt kaotusseisu, ent viigistas sama kiirelt ja kindlustas teise poolaja keskpaigaks omale sisuliselt ka mänguvõidu. Agne Simonssoni värav kümme minutit enne mängu lõppu kergitas hetkeks ka kohalike lootuseid, ent turniiril särama löönud Pelé kuues värav maailmameistrivõistlustel kindlustas Brasiiliale tiitli ja 5:2 finaalivõidu. Edu tõi Feola 4-2-2 taktika.

FIFA president Arthur Drewry andis Kuldse Jumalanna Brasiilia kaptenile Bellinile sõnadega: “Brasiilia on vääriline maailmameister!”