06

08.2009

17:10

Brasiilia tuleb esimeseks viiekordseks maailmameistriks

Eesti Jalgpalli Liit tutvustab sajandi mänguks Eestisse tuleva Brasiilia koondise kuulsusrikast ajalugu.

Uue aastatuhande esimesel MM-finaalturniiril oli Brasiilia taas favoriidiseisuses. Neli aastat varem oli uue põlvkonna tähtede potentsiaal täielikult avamata jäänud. Nüüd oli aeg teha vigade parandus.

2002: Brasiilia võtab mängeldes viienda tiitli

Pärast neljandat triumfi 1994. aastal Ameerika Ühendriikides hinnati Brasiilia koondise võimalusi nelja aasta pärast Prantsusmaal samuti väga kõrgeks ning kuni finaalini läks neil kõik peaaegu muretult. Poolfinaali penaltiseerias Hollandi alistanud brasiillased lämmatas aga maailma parimaid jalgpallureid Zinedine Zidane, kelle kaks väravat esimesel poolajal kindlustasid prantslastele tiitli. Emmanuel Petit tabamus kolmandal üleminutil tagus brasiillaste kirstukaane lõplikult kinni.

Esmakordselt kahe riigi – Jaapani ja Lõuna-Korea – koostöös korraldatud maailmameistrivõistluste finaalturniirile 2002. aastal ei pääsenud Brasiilia koondis eriti hõlpsalt, sest 18 kvalifikatsioonimängust koguti üheksa võidu ja kolme viigi kõrvale koguni kuus kaotust.

C-alagruppi koos Türgi, Costa Rica ja Hiina Rahvavabariigiga loositud Brasiilial ei tekkinud 16 parema hulka edenemisega raskuseid. Vaid grupi esimeses mängus türklaste vastu jäid brasiillased avapoolaja lisaminutitel kaotusseisu, ent Ronaldo ja Rivaldo väravad tagasid Brasiiliale 2:1 võidu. Tulemusest enam jääb jalgpallimaailm mäletama seda mängu kui võiduvärava autor Rivaldo suurepärast näitemängu nurgalipu juures, kui mees pärast palliga vastu jalgu saamist dramaatiliselt murule heitis ning valugrimassides näost haaras. Vastavalt 4:0 ja 5:2 võidud Hiina ja Costa Rica vastu olid piisavalt veenvad ning aitasid Brasiilia kindlalt 1/16-finaali.

Kuigi Belgia koondis osutas brasiillastele visa vastupanu, suutsid maagilised R-id ehk Ronaldo ja Rivaldo taas koos täpsed olla ning 2:0 võiduga Brasiilia veerandfinaali viia, kus neid ootas 3:0 Taani alistanud Inglismaa. Taaskord jäid neljakordsed maailmameistrid mängu algul hätta ning Michael Owen suutis inglased juhtima viia. Rivaldo tabamus esimese kolmveerandtunni teisel lisaminutil viis meeskonnad viigiseisul puhkama. Edasipääsu poolfinaali kindlustas Ronaldinho mälestusväärne värav 40 meetrilt otse trahvilöögist, mis pehme kaarega üle inglaste väravavaht David Seamani võrku potsatas.

Hiljem kaheksa tabamusega turniiri suurimaks väravakütiks kerkinud Ronaldo värav poolfinaalis alagrupikaaslase Türgi vastu aitas Brasiilia meeskonna finaali, kus ootas neid ees distsiplineeritud kaitse ja kiire ründemängu poolest tuntud Saksamaa koondis. Viimased pidid aga läbi ajama ilma oma mängujuhi Michael Ballackita, kes poolfinaalis korraldajamaa Lõuna-Korea vastu teenitud kollase kaardi tõttu mängu kõrvalt pidi jälgima.

Teenitult turniiri parimaks mängijaks ja ühtlasi ka parimaks väravavahiks valitud sakslaste kapten kollkipper Oliver Kahn suutis oma meeskonna 67. minutini mängus hoida, kuid pudistas seejärel Rivaldo kauglöögi otse Ronaldo jalale, kes mänguseisu avas. Tosin minutit hiljem töötas sama kombinatsioon taaskord laitmatult. Rivaldo jättis Klebersoni söödu jalgevahelt Ronaldole ning viimane rammis palli kindlalt värava alumisse nurka. See tagas Brasiilia koondisele 2:0 võidu ning koondise 32-aastasest kaptenist Cafust sai esimene mängija, kes osalenud kolmes järjestikuses maailmameistrivõistluste finaalis.